אודות אל-סם

עמותת אל-סם, פעילה משנת 1974 (ע”ר) 580008878
רחוב האלון 40 רמת ישי. מיקוד: 3004420
בנק לאומי (10) סניף 865 חשבון 11283/47

טלפון: 054-4262605

רו”ח אלי ליכטר – יו”ר העמותה.

עמותת אל – סם היא עמותה המציעה טיפול לבני נוער וצעירים עד גיל 24, שנפגעו משימוש לרעה בסמים או באלכוהול ובכל סוגי ההתמכרויות.
העמותה נוסדה בשנת 1974 על ידי וועדת מכנס.

חזון העמותה הוא לפעול בקרב בני נוער וצעירים לצמצום תופעת השימוש לרעה בסמים ונזקיה לאפשר קבלת טיפול מקצועי לכל נער ונערה המשתמשים בסמים, למשפחתם ולסביבתם הקרובה. מטרות הטיפול הן הקניית יכולת התמודדות עצמאית עם בעיות ומציאת דרכים אלטרנטיביות למיצוי עצמי ללא סמים ואלכוהול, וכן הפסקת השימוש וחזרה לאורח-חיים נורמטיבי, תוך המשך התפתחות והשתלבות תקינה בחברה ובקהילה.

עמותת אל-סם היא עמותה ארצית. כיום לאל-סם עשרות סניפים ברחבי הארץ, בהם ניתנים טיפולים, ייעוצים והדרכות לבני נוער, צעירים עד גיל 24 ולהוריהם, בבעיות הקשורות לשימוש לרעה בסמים או באלכוהול.

המודל הטיפולי באל-סם מתבסס בעיקרו על טיפול פרטני המשולב בהתייחסות משפחתית-מערכתית. הטיפול הפרטני מתאפיין  בגישה המשלבת טיפול מקדם מוטיבציה, גישה ייעוצית ותמיכתית וטיפול קוגניטיבי דינאמי קצר מועד. התערבויות משפחתיות כוללות הדרכת הורים ומפגשים משותפים בין המטפל, הנער/ה וההורים, וזאת במטרה לשפר תקשורת ולאפשר הצבת גבולות וקבלתם, תוך חיזוק הקשר בין המטופל להוריו. בחלק מהמרכזים מתקיימות גם קבוצות טיפוליות לנוער ו/או הורים.

ברמה המערכתית, מתקיים קשר ושיתוף פעולה עם גורמים חינוכיים וטיפוליים במתכונת הרלוונטית לכל אחד ואחד מהמטופלים (שרות מבחן, יועצות ומב”סיות, עובדי פנימיות ועובדי קידום נוער).

מרבית הפעילויות מכוונות הטיפול התבצעו מחוץ למרכזים, כמו בבתי ספר ייחודיים, בכיתות מקדמות בבתי ספר רגילים, במועדוני קידום נוער ובמרכזי נוער ביישובים השונים.

מרכזי אל-סם מפוקחים ומבוקרים על ידי משרד הרווחה, במסגרת החוק לפיקוח על המוסדות לטיפול בנפגעי סמים.

מרכז המניעה וההסברה הארצי: מרכז המניעה וההסברה של עמותת אל-סם, הוקם מתוך כוונה לפרוש בפני בני הנוער, את תוצאות השימוש בסמים ובאלכוהול, מבלי להטיף ומבלי לשפוט. אנו חותרים ליצירת  דיאלוג פתוח וכנה בעניין ההתנסות והשימוש בסמים ובאלכוהול, ולחיבור  עם בני הנוער בשפתם ומתוך עולמם.  כך יוכלו בני הנוער, לקבל את המסרים בלי התנגדויות וחסמים. תקוותנו היא, כי בפעם הבאה שנער או נערה יעמדו בפני פיתוי או לחץ, הם יצליחו לשמוע גם את הקול הקטן, שיחזק ויזכיר את הסיכון אל מול הפיתוי. מרכז המניעה וההסברה של אל-סם מציע תוכניות רבות ומגוונות, ומתאימות לקהלי יעד רבים.

דרכי פעולה

בנוסף לטיפול בפונים ישירות לסניפי אל סם, ניתן בעמותה מענה וטיפול לנוער בסיכון גבוה:

  1. בני נוער בפנימיות: העמותה עומדת כיום בקשר עם מספר רב של פנימיות ברחבי הארץ ונותנת להן מענה מערכתי ומעמיק, הכולל טיפולים פרטניים וקבוצתיים וכן הדרכות מקצועיות לצוות המדריכים והמטפלים.
  2. טיפול בילדים שלפחות אחד מהוריהם משתמש בסמים: כתוצאה מחיים בצל הסם גדלים הילדים באווירה קשה של אי-ודאות, עוני, חוסר תפקוד הורי, חשיפה לשימוש בסמים ולתופעות השפעתם, אי-יציבות בכל תחומי חייהם, חוסר במסגרות תומכות, בית שאיננו מקנה תחושה של סדר וארגון פיזי ונפשי ולעיתים אלימות פיזית ומינית. העמותה מטפלת בילדים שאחד או שני הוריהם מכורים לסמים, זאת על מנת למנוע יצירת דור שני של משתמשים בסמים.
  3. בני נוער בקרב עולים חדשים.
  4. בני נוער בקרב מיעוטים.

בנוסף, העמותה נותנת מענה מקצועי גם להורים שילדיהם משתמשים בסמים וכן גם לאנשי חינוך (מורים, יועצים, מדריכים, קציני מבחן ופסיכולוגים).

מטפלי העמותה הם עובדים סוציאליים אשר עברו הכשרות והתמחות בתחומי גיל ההתבגרות וההתמכרויות. הטיפול בבני הנוער הוא חסוי לחלוטין, דבר המגביר את המוטיבציה לפנות ולבקש עזרה באופן אישי באמצעות העמותה. העמותה מעניקה את שירותיה לכל דורש ללא תנאי קבלה. עלות הטיפול מסובסדת על ידי העמותה עצמה. העמותה מפעילה אתר אינטרנט שדרכו ניתן לקבל ייעוץ אנונימי.

קישורים חיצוניים

אל-סם

פעילות אל-סם

טיפול לבני נוער וצעירים

התמכרות היא תלות בחומר או בהתנהגות, המתבטאת בצורך גדל והולך בשימוש, פיתוח סבילות והופעת קשיי גמילה כשמנסים להפחית את השימוש. לרוב מדובר בתלות פיזית ורגשית גם יחד, ולכן מאד קשה לאדם להחלץ מהמלכודת ללא עזרה מקצועית. ישנן שיטות רבות לטיפול בהתמכרות. אנו מאמינים בהתאמה אישית של שיטת הטיפול לכל מטופל ומטופל, תוך הבנה שההתמכרות היא לרוב סימפטום לבעיה עמוקה יותר. בתהליך טיפולי מקצועי נגלה דרכים וכוחות להתמודד עם אותה בעיה.

הדרכת הורים

פגישה עם איש מקצוע אשר ייעץ לכם כיצד להביא את ילדכם המתבגר לטיפול עם אנשי מקצוע, שידעו לאבחן ולתת טיפול רגשי לנער/נערה ולעקור את ההתמכרות מהשורש.

סדנאות לארגונים

עמותת אל סם שמה לה למטרה להפיץ את הידע והניסיון שהיא צברה במשך 40 שנה, באמצעות סדנאות ברחבי הארץ לארגונים כגון בתי ספר ופנימיות וגופים מהמגזר הציבורי והפרטי.

סדנאות מניעה

סדנאות והרצאות המביאות את המידע העדכני ביותר בנושא רגיש זה לבני הנוער על מנת שיוכלו לקחת החלטה שקולה ומושכלת בבואם לנסות או לצרוך סמים או אלכוהול.

הדרכת הורים

כמה פעמים רציתי לשים סוף לשימוש של הילד בסמים ?! כמה פעמים האמנתי לו שזה לא יקרה יותר ?! הבטן שלי מתהפכת ואני חייבת עזרה ולהציל את הילד שלי. התמכרות היא תלות בחומר או בהתנהגות, המתבטאת בצורך גדל והולך בשימוש, פיתוח סבילות והופעת קשיי גמילה כשמנסים להפחית את השימוש. לרוב מדובר בתלות פיזית ורגשית גם יחד, ולכן מאד קשה לאדם להחלץ מהמלכודת ללא עזרה מקצועית. ישנן שיטות רבות לטיפול בהתמכרות. אנו מאמינים בהתאמה אישית של שיטת הטיפול לכל מטופל ומטופל, תוך הבנה שההתמכרות היא לרוב סימפטום לבעיה עמוקה יותר. בתהליך טיפולי מקצועי נגלה דרכים וכוחות להתמודד עם אותה בעיה.לא פשוט להיות הורים למתבגרים ולצעירים בשנים אלו, כשאנו מוצאים את עצמנו מול תופעות חברתיות שמשפיעות לרעה על הילדים שלנו ואנחנו מרגישים מולם חסרי אונים. אך האינטואיציות שלנו כהורים לא נחלשות לעולם, ועלינו תמיד לפקוח עין, להשגיח ולפעול בכל פעם שעולה חשד.

מה מציעה אל סם להורים?

לעמותת אל סם מערכי טיפול בכל הארץ. אנו מציעים להורים שילדיהם פיתחו בעיית התמכרות (בשלב התחלתי, מתקדם או רק בשלב החשד הראשוני), להגיע לפגישה עם אחד מהעובדים הסוצייאלים שלנו, שהם אנשי המקצוע הכי מיומנים בתחום ההתמכרויות לצעירים, ולקבל הדרכה וכלים – כיצד להתמודד עם נער שהתחיל לעשן קנאביס עם חברים? עם נערה ששותה אלכוהול וחוזרת חצי מעולפת מבילוי לילי? כיצד כן להביא אותם לטיפול עם אנשי מקצוע, שידעו לאבחן ולתת טיפול רגשי לנער/ה ולעקור את ההתמכרות מהשורש.

אנחנו כאן לכל שאלה ותהייה. אל תהססו. אנחנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר, להגיע לפגישה, לקבל כלים ולצאת לדרך חדשה, חזקה ונקייה מהתמכרות לכל המשפחה.

סדנאות לארגונים

אל סם שמה לה למטרה להפיץ את הידע והניסיון שהיא צברה במשך 40 שנה, באמצעות סדנאות שאנו מעבירים ברחבי הארץ – צוותי בתי ספר, צוותי פנימיות, עובדים סוציאליים ביחידות הרווחה ובעמותות אחרת לנוער בסיכון, משטרה, צבא, גופים עסקיים, מגזר ציבורי ומגזר פרטי.

אנו מציעים מבחר סדנאות והרצאות מסוגים שונים:

סדנאות מידע ותוכן

סדנאות ״מכור נקי״

סדנאות המועברות באמצעים השלכתיים חווייתיים בהם מעבירים תכנים משמעותיים באמצעות חוויה. מצאנו, כי בני נוער נרתמים מאמצעים יצירתיים כגון, דרמה, קרב מגע, איפור, אילוף כלבים, פוטו תרפיה ועוד. דרך אמצעים אלה אנו מעבירים תכנים מעולם העצמה ומניעה, לדוגמא: תקשורת, לחץ חברתי, דימוי גוף, שייכות, בטחון עצמי והתמודדות עם בעיות.

סדנאות העצמה למנהלים

הדרכות לצוותים טיפוליים

סדנאות מניעה

אנו מאמינים כי עבודת המניעה חשובה לא פחות מעבודת הטיפול. יש ערך רב בהבאת המידע המקצועי והעדכני ביותר בנושא רגיש זה לבני הנוער על מנת שיוכלו לקחת החלטה שקולה ומושכלת בבואם לנסות או לצרוך סמים או אלכוהול. אנו מאמינים כי מניעה היא חלק חשוב מתהליך חינוכי ארוך ומשמעותי ועל כן אנו משקיעים מחשבה ומאמצים רבים בכדי ליצור תכניות מניעה מגוונות, מעניינות ועדכניות לקהלינו השונים.

אל סם חיה ונושמת טיפול בהתמכרויות, מעודכנת בשיטות טיפול, דוגמאות עדכניות מהשטח ומתודות חדשניות. כל הפעילויות – הרצאות, סדנאות וכיו”ב מועברות על ידי אנשי מקצוע מעולם הטיפול בהתמכרויות.